Servisák

Kdo to je servisák?

Servisák, nebo zkráceně ST, je skautský dobrovolník, který se podílí na přípravě a především na průběhu akce. Tým servisáků, tedy servistým, je parta lidí, bez kterých by akce nemohla proběhnout. Pomáhají s chodem celé akce, např. obstaráním programu, stavěním tábořiště apod.

Servisák za akci platí snížený poplatek. Pokud se zaregistruješ od 29. 9. do 4. 12., bude poplatek 650 Kč, od 5.12. už to bude 800 Kč. Cena zahrnuje stravování, strip (látkový náramek), hygienické zázemí a tábořiště.

Jsem servisák 18+ více informací níže

Jak se stanu servisákem?

Registruj se nahoře. 

Registruje se každý sám přes svůj účet ve skautISu, tedy skautském informačním systému. Pokud účet na skautISu ještě nemáš, podívej se sem a obrať se na vedoucího svého oddílu.

Do 14 dní po registraci uhraď registrační poplatek. 

  • 650,- Kč při registraci od 29. 9. 2022 do 4. 12. 2022
  • 800,- Kč při registraci od 5. 12. 2022 
  • Pokud sebou servisák bere i dítě v rámci Servisák - rodič, a chce pro něj zajistit na akci jídlo, platí částku 600 Kč.

Kdo může být servisákem?

Každý člen Junáka, kterému bude minimálně 15 let (nejpozději 28. 4. 2023).

Co se ode mě očekává?

  • být zodpovědný, dělat svoji práci tak, jak ti byla zadána
  • být v pohodě! v případě přetížení se ozvat
  • užít si práci i akci
  • dostatečně jíst a odpočívat ;-)

Co budu dělat?

V registraci si můžeš vybrat Preferované zařazení do různých týmů podle toho, co by tě bavilo. Nemůžeme ale slíbit, že pozice bude určitě tvoje a nebo že tě práce bude vždy bavit, budeme muset vždy zajistit dostatek servisáků do každého týmu. 

Největším týmem, kam se můžeš přidat, je tým Programu –⁠ na akci pak takový servisák může zajišťovat dohled nad aktivitou, vysvětlovat účastníkům pravidla her, podílet na přípravách her, doprovázet známe hosty v areálu apod.

Nejdůležitějším týmem je tým Zázemí. Zázemí se stará o celý areál, tady se určitě můžeš těšit na pořádnou práci rukama při stavění celého areálu nebo si splnit dětský sen být popelářem. 

Pokud máš rád jídlo a práce v kuchyni, můžeš v týmu Stravování zajišťovat výdej stravy pro ostatní ST a když máš pro strach uděláno, můžeš se přidat k týmu Ostraha, který bude hlídat areál a kontrolovat dodržování pravidel.

Pokud tě baví focení, natáčení videí a celková média apod., tak chceš být servisákem v týmu Komunikace

Poslední zařazení, které si můžeš vybrat je Infostany a subcampy. Takový servisák má rád o všem přehled, ví, co se kde děje a dokáže poradit ostatním ohledně dění na akci a stará se o oddíly, které na akci přijedou, aby bylo vše v pohodě. Do této oblasti patří i psychologická podpora a jamboree školka –⁠ pokud studuješ psychologii nebo mateřinku, najdeme ti ideální místo. 

Jak vypadá den servisáka?

Tvoje práce bude odpovídat zařazení do týmu. Konkrétní podobu daného dne dostaneš od vedoucího svého týmu. Očekávat můžeš zhruba 6–⁠8 hodin práce, dostatečný čas na jídlo a odpočinek. Pokud si budeš připadat málo vytížený, vždy můžeš přijít do hlavního infostanu pro nějaký malý úkol nebo výpomoc. Pokud budeš mít naopak pocit, že je toho nějak moc, určitě se neboj ozvat, nechceme unavené servisáky.

Jsou různé úrovně servisáků. Kým se chceš stát?

Servisák Klasik

Chceš si akci nejen užít, ale taky pomoct. Přijedeš nejpozději 2. května v 18:00, tedy večer před začátkem a odjedeš nejdříve 8. května ve 14:00. Na výběr budeš mít z několika různých týmů, do kterých se můžeš zapojit.

Servisák Master

Na jamboree máš ještě o něco víc hodin času a rád je věnuješ smysluplné práci. Přijedeš nejpozději 2. května v 18:00 a odjedeš nejdříve 9. května ve 14:00. Na výběr budeš mít také z několika týmů. Za své úsilí dostaneš navíc kromě dobrého pocitu při odjezdu zpět 100 Kč z registrace.

Servisák SuperMaster

Nebojíš se velkých výzev a chceš dát do akce srdíčko? Přijedeš nejpozději v sobotu 29. dubna ve 12:00 a odjedeš nejdřív 9. května ve 14:00. Samozřejmostí je výběr z několika týmů. Po skončení dostaneš kromě děkovnýho objetí, stisku levice a skvělýho pocitu při odjezdu navíc 300 Kč z registrace.

Na co se můžu těšit?

Vedle práce se můžeš těšit i na poznávání nových lidí z celé České republiky. Po celou akci budeš mít zařízenou plnou penzi ;-). V servisáckém zázemí najdeš vždycky i nějakou svačinku a pití, kdyby byla potřeba doplnit energii i mimo hlavní jídla. V zázemí bude také dostatek prostoru pro odpočinek, společné kytarohraní, potkávání s ostatními servisáky, když zrovna nebudeš mít práci a budeš si chtít odpočinout.

Můžu jet spolu s partou dalších lidí?

Rozhodně ano! V duchu hesla “Sloužím” můžeš jet na akci a přidat se do našeho servis týmu se svým roverským kmenem nebo oddílovou radou. Ideální teambuilding. Na akci se ale každý servisák přihlašuje SAMOSTATNĚ. Proto pokud chceš jet jako jednotlivec, není to samozřejmě žádný problém.

Jsem nezletilý dobrovolník, jsem servisák - rodič

Chceš se podílet na organizace akce už teď?

Skvělý! Takové srdcaře stále hledáme. Pokud chceš být víc než jen servisák, koukni na burzu pozic! Na burze najdeš pozice, které předpokládají zapojení před samotnou akcí, nebo se jedná o specializované pozice přímo na akci. 

Je určena pro všechny, kteří mají zájem rozvíjet své dovednosti a třeba si i přidat novou položku do životopisu. Na burze najdeš pozice jako programátor, offline komunikátor, koordinátor hostů nebo třeba hygienik. O jednotlivé pozice můžeš projevit zájem tak, že napíšeš na e-mail uvedený u konkrétní pozice.

Máš dotazy ohledně servistýmu?

Pokud máš po přečtení textu výše stále otázky, neváhej se na nás obrátit. Napiš Ww.erce na servistym@nsj2023.cz a do pár dní dostaneš odpověď.

Jste organizace nebo externista, který se chce podílet na jamboree?

Provozujete skautskou čajovnu, kavárnu, palačinkárnu nebo máte skvělou aktivitu, kterou chcete nabídnout účastníkům jamboree? I tyto externí subjekty tvoří Národní skautské jamboree. Pro registraci a domluvu podrobností se prosím ozvěte na lucie.cechova@nsj2023.cz .